Konut Balkonları, Teraslar, Kış bahçeleri, Cafe-Restaurantlar, Oteller, Pastaneler,  Mağaza vitrinleri vs. 

Oval, Köşeli, U, L, Düz ve Açılı her tür balkona sağlıklı bir şekilde uygulanabilir ve uygulama sonrasında sistem rahatlıkla kullanılabilir. 

Her şeyden evvel cam balkon sistemleri yasaldır ve imar mevzuatına uygundur. PVC sistemlerinin balkonlarda kullanılması ise yasal değildir. Çoğu yerde apartman sakinleri ve belediyelerle sorun çıkmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte yalıtım değerleri  bakımından PVC sistemleri cam balkon sistemlerine göre daha üstün özelliktedir

Katlanır cam sistemlerinde cam paneller balkon içerisine 90’ lik bir açıyla toplanabildiği için panellerin dış yüzeyleri balkon içinden rahatlıkla temizlenebilir. Ancak katlanır camların haricinde kulanılan sürgülü kayar cam sistemleri, camlar katlanmadığından dolayı cam araları ile dış taraflarını temizlemek çok da kolay değildir.

Tek camlı sistemler ısı yalıtımı açısından kışın kullanıma uygun değildir. Mutfak veya oda duvarını kaldırdığınızda yalıtımlı bir mekan istiyorsanız 4+22+4 mm kalınlığında Konfor ısıcamlı TERMO cam balkon sistemimizi öneririz.

Cam balkon sistemlerinde kullanılan camlar, güneş ışığına karşı mercek görevi görmekte ve almış olduğu ısıyı balkon içerisine vermektedir. Ayrıca rüzgarın dış duvarlara gelmesine engel olduğu için evin çok daha çabuk ve kolay ısınmasını sağlamaktadır. Cam balkon yapıldıktan sonra balkona bakan odaların ısı değerlerinde ciddi oranda artış gözlenmiştir, bu nedenle yakıt giderlerinde tasarruf sağlamaktadır.

Cam balkon sistemlerinde; rüzgar, yağmur, toz ve gürültü izolasyonu büyük oranda sağlanmaktadır.  Sistemde kullanılan cam panellerin hareketli olmasından dolayı kuvvetli esen rüzgar ve yağmurlarda sızıntı olma ihtimali azda olsa vardır. Alüminyum fitil kullanarak tek camlı sistemlerin yalıtımı biraz daha artırılmaktadır. Yalıtımlı bir mekan istiyorsanız 4+22+4 mm kalınlığında Konfor ısıcamlı TERMO cam balkon sistemimizi öneririz.

Cam balkon sistemlerinde temperli ve lamine güvenlik camları kullanılmaktadır ayrıca altta ve üstte birbirinden bağımsız çalışan kilitler kullanılarak küçük çocuklarınızın sistemi kolayca açmaları engellenmiştir. Sistemde kullanılan kilitler içeriden kumanda edilebildiği için balkonunuzda güvenli ortamlar oluşturmaktadır. 

Balkon kapatmanın yasal olup olmadığı; balkonun gömme balkon olup olmadığına ve balkonu kapatma biçimine göre değişiyor. Balkonun gömme balkon olmaması, taban alanının artmaması, taşıyıcı unsurların ve çekme mesafelerinin etkilenmemesi durumunda, balkonun camla kapatılmasında, yasaya aykırılığı olmadığına karar veriliyor. 

DANIŞTAY'IN GÖRÜŞÜ

Kapatılan bir balkonla ilgili olarak, Danıştay'a intikal eden uyuşmazlıklarda, Danıştay'ca;

Gömme balkonun, alüminyum çerçeve ve cam ile kapatılması suretiyle, taban alanı dışında yeni ve fazladan bir alan kazanılmadığı, çekme mesafesinin ihlal edilmesinin sözkonusu olmadığı, yapılan tadilatın taşıyıcı unsurları etkilemediği, cephe görünümünde meydana gelen değişikliğin ise ruhsat almayı gerektirmediği, bu nedenle ruhsat gerektirmeyen bu tür tadilatlar için, yıkım işlemi tesis edilmesinin ve para cezası verilmesinin hukuka uygun olmadığına...'

oybirliğiyle karar veriliyor (Danıştay Altıncı Dairesi'nin 21 Kasım 2003 Tarih ve E.2003/3996, K.2003/6363; 19 Kasım 2003 Tarih ve E.2003/3206, K.2003/5987 sayılı kararları).

Yukarıda özeti verilen karardan da farkedileceği gibi, yapılan tadilatın;

  • Taban alanı dışında, yeni ve fazladan bir alan kazandırmaması,
  • Çekme mesafesinin ihlal edilmemesi,
  • Yapılan tadilatın taşıyıcı unsurları etkilememesi,
  • Ruhsat almayı da gerektirmemesi,

nedeniyle, bu tür tadilatların yıkımı yoluna gidilemeyeceği ve para cezası da kesilemeyeceği açık ve net olarak belirtilmektedir.

Karar, Danıştay'ın binalarda yapılacak bazı tadilatları yansıtması bakımından önemli...


Kaynak : Şükrü KIZILOT